Domowa lemoniada truskawkowa serwowana z lodem i miętą

Przepis na lemoniadę truskawkową

Lemoniada to fantastyczny sposób na zapewnienie sobie naturalnego orzeźwienia i nawodnienie organizmu. Nie każdy jednak jest fanem kwaśnego smaku cytryn. Na szczęście nie oznacza to, że należy rezygnować z tego pysznego, idealnego na lato napoju. Wystarczy postawić na jej inny wariant. Na przykład ten ze słodkimi truskawkami, który przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom. 

Lemoniada truskawkowa — przepis podstawowy

Przepis na truskawkową lemoniadę to ciekawa wariacja na temat klasycznej lemoniady z cytryny. Napój urozmaicony czerwonymi, soczystymi owocami nie tylko nabierze zupełnie innego, lekko słodkiego smaku, ale również uzyska piękną barwę, idealnie wpisującą się w letni klimat. Dodatkowo pomoże utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.

Lemoniada z truskawkami może wydawać się bardziej skomplikowana w przygotowaniu niż lemoniada z cytryny, jednak nie warto się zniechęcać. Jej przyrządzenie zajmie zaledwie kilka chwil, a uzyskany napój na pewno wynagrodzi wszelkie starania. 

Jeśli marzy Ci się smaczna truskawkowa lemoniada, musisz przygotować: 

  • 1,5 litra naturalnej wody mineralnej Nałęczowianka lub Nałęczowianka delikatnie gazowana
  • 750 gram truskawek świeżych lub mrożonych
  • 1,5 cytryny
  • 3 łyżki cukru lub inny słodzik do smaku

Ponadto przyda Ci się blender ręczny.

Świeże truskawki umyj i usuń z nich szypułki. Mrożone możesz wyciągnąć chwilę wcześniej z zamrażalnika, aby zrobił się bardziej miękkie. Umyj cytryny i wyciśnij z nich sok. Truskawki włóż do dzbanka lub innego wysokiego naczynia. Dodaj tam również sok z cytryny oraz cukier lub inny, wybrany przez Ciebie słodzik. Całość zblenduj dokładnie ręcznym blenderem. Do naczynia z pulpą truskawkowo-cytrynową wlej 1,5 litra wody mineralnej Nałęczowianka niegazowanej lub delikatnie gazowanej. Całość wymieszaj i wstaw do lodówki w celu schłodzenia. Gotową lemoniadę możesz serwować z kostkami lodu i dodatkowo ozdobić listkami mięty lub plasterkami świeżych truskawek.

Lemoniada z truskawkami i miętą, czyli przepis na orzeźwienie

Mięta znana jest wszystkim doskonale ze swoich właściwości orzeźwiających, dlatego też napoje z jej dodatkiem są idealne na lato. Lemoniada truskawkowa z jej dodatkiem będzie jeszcze bardziej orzeźwiająca i doskonale nawodni Twój organizm nawet podczas największych upałów. Aby podkreślić świeży smak, możesz przygotować ją z wykorzystaniem wody gazowanej. Jak to zrobić? Przepis znajdziesz poniżej!

  • 1,5 litra naturalnej wody mineralnej Nałęczowianka delikatnie gazowana lub mocniejszy gaz
  • 750 gram truskawek
  • 2 cytryny
  • 1 garść liści świeżej mięty, mogą być wraz z łodyżkami
  • wybrany słodzik do smaku

Umyj truskawki i pozbądź się szypułek. Kilka sztuk zostaw do dekoracji i pokrój na plasterki. Pozostałe przełóż do głębokiego talerza lub do miski, dodaj wybrany słodzik i rozgnieć delikatnie widelcem. Odstaw na bok, aby puściły więcej soku. W tym czasie umyj cytrynę, aby wycisnąć z niej sok. Połowę zostaw i pokrój w plastry do dekoracji. Przygotuj miętę: umyj listki i delikatnie ściśnij je w dłoniach, aby dały więcej aromatu. Przełóż rozgniecione truskawki wraz z sokiem do wysokiego dzbanka, dodaj sok z cytryny i wlej wodę mineralną Nałęczowianka delikatnie gazowana lub mocniejszy gaz, a następnie całość wymieszaj. Dodaj listki mięty oraz pokrojone na plasterki owoce. Możesz serwować napój z lodem dla lepszego orzeźwienia lub po schłodzeniu go w lodówce. 

Domowa lemoniada truskawkowa z miodem i bazylią

Zależy Ci na tym, aby Twoja domowa lemoniada truskawkowa była jeszcze ciekawsza? W takim razie poniższy przepis z dodatkiem miodu i świeżej bazylii na pewno przypadnie Ci do gustu. Ten pyszny, lekko słodki napój jest bardzo orzeźwiający. Nie tylko doskonale smakuje, ale również wspaniale pachnie!

Aby przygotować truskawkową lemoniadę, potrzebujesz:

  • 1,5 litra naturalnej wody mineralnej Nałęczowianka lub Nałęczowianka delikatnie gazowana
  • 1 kilogram truskawek
  • 2 cytryny
  • 1 garść listków bazylii, dodatkowo kilka gałązek do dekoracji
  • 3 łyżki płynnego miodu lub wybrany słodki zamiennik

Poza tym potrzebny będzie blender (ręczny lub kielichowy) i sitko o drobnych oczkach. 

Truskawki umyj, pozbądź się szypułek i wrzuć do wysokiego dzbanka lub do naczynia blendera kielichowego. Umyj cytryny, wyciśnij z nich sok i dodaj go razem ze słodzikiem do truskawek. Wrzuć do środka umyte listki bazylii i całość zblenduj na gładką masę. Przygotuj dzbanek i za pomocą sitka przetrzyj powstałą pulpę do niego, aby pozbyć się ewentualnych drobinek truskawek i bazylii. Dolej wodę i wymieszaj. Odstaw do lodówki, aby napój dobrze się schłodził. Gotową lemoniadę podawaj z lodem oraz z gałązkami bazylii. 

Truskawkowa lemoniada — przepis z arbuzem

Lemoniada z arbuza  to kolejny świetny sposób na orzeźwienie. Aby była słodka i wyrazista, możesz przygotować ją w połączeniu z truskawkami. To kolejna ciekawa wariacja na temat tego domowego napoju, do którego przygotowania potrzebujesz: 

  • 500 mililitrów wody mineralnej Nałęczowianka niegazowanej
  • 1,5 kilograma arbuza (bez skóry, sam miąższ)
  • 500 gram truskawek
  • 1,5 cytryny
  • opcjonalnie świeża mięta i wybrany słodzik do smaku

Poza tym do wykonania tego przepisu potrzebny będzie Ci blender. 

Miąższ z arbuza pokrój w kostkę i usuń z niego pestki, a z umytych wcześniej truskawek usuń szypułki. Owoce wrzuć do pojemnika blendera kielichowego lub do wysokiego naczynia. Umyj cytryny i wyciśnij z nich sok, a następnie wlej go do owoców razem ze słodzikiem, jeśli go używasz. Całość zblenduj dokładnie, aby uzyskać gładką pulpę owocową. Arbuz ma w sobie dużo wody, dlatego będzie ona mocno płynna. Do dzbanka wlej uzyskaną mieszankę oraz wodę. Wymieszaj i odstaw do lodówki do schłodzenia. Możesz serwować z lodem oraz z listkami świeżej mięty.

Woda z truskawkami doskonała na upały

Zarówno truskawkowa lemoniada, jak i woda mineralna Nałęczowianka z truskawkami i innymi owocami i miętą to doskonały sposób na nawodnienie organizmu. Warto o tym pamiętać w trakcie upałów i sięgać po wodę, np. Nałęczowiankę  , regularnie, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. 

Odwodnienie organizmu to problem, który dotyczy każdego — bez względu na wiek. Wzmożoną czujność warto zachować względem osób starszych, które ze względu na wiek mogą odczuwać mniejsze pragnienie na co dzień oraz później dostrzec objawy zbyt niskiego poziomu nawodnienia organizmu. W przypadku zaobserwowania niepokojących symptomów najlepiej skonsultować się z lekarzem. 

Udostępnij

Przeczytaj także:

  • Nestlé Waters & Premium Beverages prezentuje swój pierwszy Raport Water Regeneration

    Nestlé Waters & Premium Beverages prezentuje swój pierwszy Raport Water Regeneration

    Nestlé Waters & Premium Beverages, producent m.in. Nałęczowianki, w Światowy Dzień Ziemi publikuje swój pierwszy Raport Water Regeneration. Dokument ten podsumowuje dotychczasowe działania firmy w ramach trwającego od 2020 roku Projektu „Water Regenaration”. Projekty i inwestycje ujęte w Raporcie realizowane były w Nałęczowie i okolicznych gminach przy współpracy samorządów lokalnych.

  • Nestlé Waters Polska i Fundacja Hydroni ze współpracą strategiczną na rzecz regeneracji wody

    Nestlé Waters Polska i Fundacja Hydroni ze współpracą strategiczną na rzecz regeneracji wody

    Nestlé Waters Polska, producent m.in. Nałęczowianki i Fundacja Hydroni podjęły strategiczną współpracę na rzecz działań związanych z regeneracją zasobów wodnych w regionie Nałęczowa i jego okolic. W ramach wspólnych aktywności realizowany będzie m.in. pilotażowy projekt Miejskiego Ogrodu Deszczowego, działania edukacyjne na temat technik odzyskiwania i regeneracji wód opadowych oraz optymalizacja śladu wodnego w rozlewni Nałęczowianki.

  • Co spakować dziecku do lunchboxa do szkoły?

    Co spakować dziecku do lunchboxa do szkoły?

    Chodzenie do szkoły to nie tylko wczesne pobudki, nowe zeszyty, koledzy i koleżanki, lecz także… drugie śniadania! Powinny być one pożywne, smaczne i dostarczać dziecku energii na cały dzień wytężonej nauki oraz szalonej zabawy. Poznaj nasze pomysły na to, co – poza obowiązkową butelką wody mineralnej – spakować do lunchboxa do szkoły.