Zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Szacuje się, że dorosłe kobiety powinny dostarczać organizmowi średnio 2 l wody na dobę, natomiast mężczyźni o 0,5 l więcej.

Zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu

Należyte nawodnienie organizmu to bardzo istotna kwestia, jeśli chcemy utrzymać dobry stan zdrowia. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak utrzymać jego odpowiedni poziom oraz czym skutkuje odwodnienie.

60% Twojego ciała stanowi woda…

…zadbaj więc o jego odpowiednie nawodnienie! Dlaczego warto już po samym przebudzeniu sięgnąć po szklankę wody? Woda ma olbrzymie znaczenie w codziennej diecie każdego z nas – już od momentu narodzin, kiedy to nasze ciało zawiera jej największy procent, bo aż 75! 

Ile wody powinno pić się codziennie?

Pomimo, że z wiekiem zawartość wody w naszych organizmach spada, nie oznacza to, że zmniejsza się na nią zapotrzebowanie. Szacuje się, że dorosłe kobiety powinny dostarczać organizmowi średnio 2l wody na dobę, natomiast mężczyźni o 0,5 l więcej. Woda nie tylko najlepiej gasi pragnienie, to przede wszystkim materiał budulcowy każdej komórki naszego organizmu. Jest niezbędna w każdym etapie życia, a bez jej udziału nie zajdzie żadna reakcja w organizmie. 
Zapotrzebowanie organizmu na wodę jest uzależnione między innymi od wieku, aktywności fizycznej, a także od pory roku – dlatego zazwyczaj u każdej osoby jest to kwestia indywidualna. Przeciętnie jednak powinniśmy codziennie dostarczać organizmowi ok. 3-3,5 litra płynów dziennie, z czego czysta woda (nie w postaci herbaty czy soku)  powinna stanowić nie mniej niż 1,5-2 litra. 

Obraz
Pani na siłowni

Nawodniony organizm, to zdrowy organizm

Już niewielkie odwodnienie organizmu na poziomie 2% może powodować problemy z koncentracją i utrudniać codzienne funkcjonowanie. 
Pierwsze objawy odwodnienia mogą przejawiać się:

 • bólem głowy,
 • uczuciem zmęczenia i znużenia,
 • osłabieniem apetytu.

Aby do tego nie dopuścić, sięgajmy po wodę jeszcze zanim poczujemy pragnienie. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, u których warto wyrobić nawyk picia wody od samego początku. 

Dbając o odpowiedni nawodnienie organizmu należy pamiętać o jednej z zasad, która gwarantuje optymalne efekty – to przede wszystkim picie często, a w mniejszych ilościach. Woda wypijana małymi łyczkami najlepiej nawadnia organizm, docierając do każdej, nawet najbardziej oddalonej komórki organizmu zapewniając mu prawidłowe funkcjonowanie. To właśnie woda jest najlepszym źródłem… wody dla naszego organizmu. Nie bez powodu bez niej nie jesteśmy w stanie przeżyć więcej niż kilka dni. Stanowi ona środek transportu m.in. dla tlenu i składników odżywczych. Odpowiada także za usuwanie z ciała toksycznych produktów przemiany materii, reguluje jego temperaturę i bierze udział w procesie trawienia. Natomiast picie wody podczas posiłków powoduje lepsze nawilżenie pokarmów i dostępność enzymów trawiennych. Woda powinna towarzyszyć nam codziennie, o każdej porze dnia!

Obraz
alt
Udostępnij

Przeczytaj także:

 • Zwróć uwagę na odwodnienie u dziecka – zobacz najczęstsze objawy

  Zwróć uwagę na odwodnienie u dziecka – zobacz najczęstsze objawy

  Odwodnienie to stan wynikający z nadmiernej utraty wody i elektrolitów z organizmu. Jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka, uniemożliwiając organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. 

 • 5 sportów idealnych do uprawiania w domu

  5 sportów idealnych do uprawiania w domu

  Chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i wysoką sprawnością przez wiele lat? Uprawiaj sport, ponieważ aktywność fizyczna oraz właściwe odżywianie w kluczowy sposób wpływają na ogólny stan organizmu i dobre samopoczucie. W sezonie jesienno-zimowym świetnie sprawdzają się aktywności, które można uprawiać w domu, bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Jakie? Sprawdzamy!

 • Nałęczowianka dba o nawodnienie największych fanów e-sportu w Polsce

  Nałęczowianka dba o nawodnienie największych fanów e-sportu w Polsce

  Nałęczowianka już po raz drugi zadbała o nawodnienie największych fanów e-sportu w Polsce. 9 – 11 lutego pojawiła się jako jedyny partner wodny na kolejnej edycji międzynarodowego turnieju Intel Extreme Masters 2024 w katowickim Spodku. Nałęczowianka przygotowała specjalną strefę, w której można było ugasić pragnienie wodą mineralną lub spróbować smakowych napojów funkcjonalnych Nał+. Ale to nie wszystko – marka zapewniła również wyjątkowe miejsce do relaksu pomiędzy emocjonującymi rozgrywkami oraz możliwość korzystania z innowacyjnego recyklomatu.