Pragnienie

Pragnienie

Pragnienie może być zarówno psychologicznym jak i fizjologicznym zjawiskiem. O ile to pierwsze warto w sobie rozwijać i pielęgnować, do uczucia drugiego najlepiej wcale nie dopuszczać!

Czym jest pragnienie

Silne uczucie pragnienia towarzyszy nam szczególnie w okresie letnim. Organizm daje nam tym samym znak, że poziom płynów jest na niewystarczającym poziomie. Zjawisko to bardzo często związane jest z nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

Pij, zanim jeszcze poczujesz pragnienie

Nie czekajmy, aż odczujemy pragnienie – jest ono już spóźnionym sygnałem o niedostatkach wody oraz związanego z tym spadkiem sprawności organizmu. Sygnałem bardzo zresztą zawodnym –  często zdarza się, że pragnienie zostaje mylone z głodem i zamiast sięgnąć po szklankę wody, sięgamy po jedzenie. Odpowiedni poziom płynów w organizmie jest jednym z podstawowych warunków jego prawidłowego funkcjonowania. O tym, jak ważnym, najlepiej świadczą odczuwalne efekty odwodnienia. Jeśli poziom wody w organizmie spadnie już zaledwie o 1%, odczuwamy intensywne i wzmożone pragnienie. Z kolei w przypadku spadku zawartości wody w organizmie 5% poniżej normy, pojawi się gorączka. Przy 10% odwodnienia, skóra zaczyna sinieć i pojawiają się istotne problemy z poruszaniem się.

   ​​​​

Obraz
Mężczyzna pije wodę

Pragnienie, a wiek

Woda w diecie osób starszych powinna mieć szczególnie ważne miejsce. Pomimo, że z wiekiem poziom wody w naszym organizmie spada, to wzrasta na nią zapotrzebowanie. Ośrodek odczuwania pragnienia funkcjonuje niestety coraz gorzej, co skutkuje zmniejszaniem się odczuwaniem braku pragnienia. W konsekwencji osobom starszym trudno sięgać po wodę nie czując pragnienia, często więc zapominają o odpowiednim nawadnianiu organizmu, co może mieć niebezpieczne efekty dla zdrowia całego organizmu jak i wpłynąć na pogorszenie samopoczucia. 

Sięgnij po szklankę wody NAŁ i zadbaj o odpowiedni poziom nawodnienia, który pobudzi do działania nie tylko Twój organizm, ale i umysł!

Udostępnij

Przeczytaj także:

 • Zwróć uwagę na odwodnienie u dziecka – zobacz najczęstsze objawy

  Zwróć uwagę na odwodnienie u dziecka – zobacz najczęstsze objawy

  Odwodnienie to stan wynikający z nadmiernej utraty wody i elektrolitów z organizmu. Jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka, uniemożliwiając organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. 

 • 5 sportów idealnych do uprawiania w domu

  5 sportów idealnych do uprawiania w domu

  Chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i wysoką sprawnością przez wiele lat? Uprawiaj sport, ponieważ aktywność fizyczna oraz właściwe odżywianie w kluczowy sposób wpływają na ogólny stan organizmu i dobre samopoczucie. W sezonie jesienno-zimowym świetnie sprawdzają się aktywności, które można uprawiać w domu, bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Jakie? Sprawdzamy!

 • Nałęczowianka dba o nawodnienie największych fanów e-sportu w Polsce

  Nałęczowianka dba o nawodnienie największych fanów e-sportu w Polsce

  Nałęczowianka już po raz drugi zadbała o nawodnienie największych fanów e-sportu w Polsce. 9 – 11 lutego pojawiła się jako jedyny partner wodny na kolejnej edycji międzynarodowego turnieju Intel Extreme Masters 2024 w katowickim Spodku. Nałęczowianka przygotowała specjalną strefę, w której można było ugasić pragnienie wodą mineralną lub spróbować smakowych napojów funkcjonalnych Nał+. Ale to nie wszystko – marka zapewniła również wyjątkowe miejsce do relaksu pomiędzy emocjonującymi rozgrywkami oraz możliwość korzystania z innowacyjnego recyklomatu.