Pragnienie
Pragnienie może być zarówno psychologicznym jak i fizjologicznym zjawiskiem. O ile to pierwsze warto w sobie rozwijać i pielęgnować, do uczucia drugiego najlepiej wcale nie dopuszczać!
Czym jest pragnienie
Silne uczucie pragnienia towarzyszy nam szczególnie w okresie letnim. Organizm daje nam tym samym znak, że poziom płynów jest na niewystarczającym poziomie. Zjawisko to bardzo często związane jest z nadmiernym wysiłkiem fizycznym.
Pij, zanim jeszcze poczujesz pragnienie
Nie czekajmy, aż odczujemy pragnienie – jest ono już spóźnionym sygnałem o niedostatkach wody oraz związanego z tym spadkiem sprawności organizmu. Sygnałem bardzo zresztą zawodnym – często zdarza się, że pragnienie zostaje mylone z głodem i zamiast sięgnąć po szklankę wody, sięgamy po jedzenie. Odpowiedni poziom płynów w organizmie jest jednym z podstawowych warunków jego prawidłowego funkcjonowania. O tym, jak ważnym, najlepiej świadczą odczuwalne efekty odwodnienia. Jeśli poziom wody w organizmie spadnie już zaledwie o 1%, odczuwamy intensywne i wzmożone pragnienie. Z kolei w przypadku spadku zawartości wody w organizmie 5% poniżej normy, pojawi się gorączka. Przy 10% odwodnienia, skóra zaczyna sinieć i pojawiają się istotne problemy z poruszaniem się.
Pragnienie, a wiek
Woda w diecie osób starszych powinna mieć szczególnie ważne miejsce. Pomimo, że z wiekiem poziom wody w naszym organizmie spada, to wzrasta na nią zapotrzebowanie. Ośrodek odczuwania pragnienia funkcjonuje niestety coraz gorzej, co skutkuje zmniejszaniem się odczuwaniem braku pragnienia. W konsekwencji osobom starszym trudno sięgać po wodę nie czując pragnienia, często więc zapominają o odpowiednim nawadnianiu organizmu, co może mieć niebezpieczne efekty dla zdrowia całego organizmu jak i wpłynąć na pogorszenie samopoczucia.
Sięgnij po szklankę wody NAŁ i zadbaj o odpowiedni poziom nawodnienia, który pobudzi do działania nie tylko Twój organizm, ale i umysł!