Grafika nawiązująca do certyfikatu AWS – duża kropla wody chroniona przez dłonie

Prestiżowy certyfikat AWS – dla nałęczowskiej rozlewni

Certyfikaty AWS przyznawane przez globalną organizację Alliance for Water Stewardship to wyjątkowe wyróżnienie dla marek, które w sposób szczególny dbają o właściwe zarządzanie zasobami wodnymi w swoich fabrykach – z korzyścią zarówno dla całej Ziemi, jak i lokalnych społeczności. Może się nim poszczycić także zakład w Nałęczowie, który podlega pod Nestlé Waters! Dowiedz się więcej o prestiżowej certyfikacji AWS.

AWS – certyfikat dla firm, dla których los planety nie jest obojętny

Woda to jeden z najważniejszych zasobów naszej planety –. Dlatego właśnie różne organizacje zaangażowane w działania proekologiczne na całym świecie dążą do ochrony tych zasobów i ich regeneracji, \. Należy do nich Alliance for Water Stewardship – międzynarodowa organizacja członkowska, która zrzesza przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i podmioty z sektora publicznego, działając na rzecz ograniczenia zużycia wody w różnych zakładach wytwórczych.

Aby promować wartości związane z odpowiedzialnym zużywaniem wody i zrównoważonym rozwojem, organizacja Alliance for Water Stewardship wprowadziła specjalny certyfikat AWS. Jest on przyznawany firmom, które dbają o zasoby wody z korzyścią dla lokalnych społeczności. Jednak wcale nie tak łatwo go zdobyć!

Jak przebiega certyfikacja AWS i jakie warunki trzeba spełnić?

Zdobycie certyfikatu AWS to złożony, wymagający proces. Najpierw odbywa się audyt prowadzony przez specjalnych zewnętrznych ekspertów. Obejmuje on sprawdzenie działalności danego zakładu produkcyjnego pod kątem aż 30 różnych kryteriów. Są one związane z gospodarowaniem wodą oraz ochroną jej zasobów. ocenie poddaje się m.in. poziom świadomości na temat wykorzystywania wody w danym miejscu pracy, sposób zdobywania i analizowania danych o jej zużyciu, istnienie celowanych strategii dotyczących zarządzania zasobami wodnymi czy działalność na rzecz społeczności lokalnej w zakresie upowszechniania wiedzy na temat ekologii.

AWS – certyfikat w uznaniu zasług dla działań prośrodowiskowych Nestlé Waters

Możemy z dumą powiedzieć, że nasza rozlewnia w Nałęczowie – w której są butelkowane nasza naturalna woda mineralna Nałęczowianka – jako pierwsza w Polsce zdobyła certyfikat AWS. Podczas audytu certyfikacyjnego (który w tym wypadku trwał od 2017 do 2019 roku) uznano, że zakład ten dba o zasoby wodne w całym procesie produkcyjnym i wykazuje działania w tym zakresie na czterech obszarach: w samych fabrykach, na poziomie wododziałów, w łańcuchu dostaw i w społecznościach lokalnych. Oceniono także, że zespół nałęczowskiej rozlewni współdziała z mieszkańcami regionu i angażuje się w życie lokalnej społeczności. 

certyfikat AWS

To jednak nie wszystko – certyfikacja AWS nie pozwala bowiem spocząć na laurach. Aby ją zdobyć, koniecznie jest także złożenie konkretnych zobowiązań na przyszłość. W ich ramach Nestlé Waters ogłosiło m.in., że do 2025 roku planuje dostosować do standardów AWS wszystkie nasze zakłady na całym świecie i ubiegać się o ich certyfikację. Zobowiązało się również do tego, że marka będzie dalej chronić i zwiększać różnorodność biologiczną oraz wspierać regenerację lokalnych obiegów wody w okolicach swych rozlewni.

Certyfikat AWS dla Nestlé Waters a codzienne działania z myślą o planecie

Jakie konkretnie podjęto działania, które zaprowadziły markę do zdobycia tego prestiżowego certyfikatu? Jest ich niemało! Zespół nałęczowskiej rozlewni nieustannie dokłada starań do tego, by wdrażać innowacyjne rozwiązania, które umożliwiają zmniejszenie ilości zużywanej wody i energii elektrycznej, ograniczenie poziomu emisji CO2 czy zredukowanie ilości produkowanych odpadów.  

Na bieżąco prowadzone są też takie działania jak: szczegółowe badania hydrologiczne ukierunkowane na monitorowanie poziomu zużycia wody w rozlewni, stosowanie zamkniętych obiegów wody, wdrażanie różnych projektów związanych z odzyskiem wody i jej oszczędzaniem. 

Zakład w Nałęczowie dba również o rozwój współpracy na forum lokalnej społeczności – władz i mieszkańców regionu.

I to na pewno jeszcze nie koniec! Zespół rozlewni w Nałęczowie z dumą pełni funkcję pioniera w dziedzinie dbałości o zasoby wody na naszej planecie – a certyfikat AWS każdego dnia przypomina nam o tym, jak wiele zrobiliśmy… ale też jak wiele jeszcze zostało do zrobienia.

Zobowiązanie do zrównoważonego rozwoju zasobami wodnymi Kierownictwa zakładu produkcyjnego Nestlé Waters w Nałęczowie.

Udostępnij

Przeczytaj także:

 • Nałęczowianka wprowadza nową, zintegrowaną zakrętkę

  Nałęczowianka wprowadza nową, zintegrowaną zakrętkę

  Dla Nałęczowianki priorytetem jest bezpieczeństwo i komfort naszych konsumentów oraz troska o środowisko naturalne. Dlatego nasze produkty oraz Zakład produkcyjny w Nałęczowie przechodzą badania i audyty celem zapewnienia najwyższej jakości oferowanych produktów. Jako producent wody butelkowanej, podlegamy również różnym wymogom prawnym wynikających z polskiego i europejskiego ustawodawstwa. Przykładem takiego aktu prawnego jest dyrektywa Single Use Plastic (SUP).

 • Ile wody powinno się pić dziennie?

  Ile wody powinno się pić dziennie?

  Prawidłowe nawodnienie organizmu to kwestia kluczowa dla zachowania równowagi w organizmie. Jak dużo wody powinniśmy wypijać w ciągu doby? Czy wodę można przedawkować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

 • Twoja codzienna dawka minerałów

  Twoja codzienna dawka minerałów

  Woda mineralna pozostawia po sobie w organizmie szereg wartości mających duże znaczenie fizjologiczne.