Rodzaje wód w Polsce

Jaką wodę wybrać? Rodzaje wód w Polsce

„Chcesz być zdrowy, młody, nie stroń nigdy od wody”.

Jakie są rodzaje wód?

W Polsce rozróżniamy cztery podstawowe rodzaje wód. Różnią się one nie tylko smakiem, ale i ilością składników mineralnych. W dalszej części artykuły dowiesz się o ich charakterystyce.

Czego się napijesz?

„Chcesz być zdrowy, młody, nie stroń nigdy od wody” – niby stare porzekadło, jednak jest w tym całe wiadro prawdy. Zarówno lekarze jak i dietetycy są zgodni – woda to źródło życia. Powinniśmy jej przyjmować minimum 2 litry dziennie, ponieważ woda pomaga w utrzymaniu prawidłowej regulacji temperatury organizmu. Ilość i jakość wypijanej wody są bardzo ważna, ale czy świadomie wybieramy, którą wodę pijemy?

„Ja piję 4 kawy dziennie, do tego lubię jeszcze soki, przecież w tym jest woda, ze dwa litry dziennie się tego uzbiera” – jak często słyszymy od kogoś ze znajomych czy rodziny podobne wymówki, jak często pytanie: „Czego się napijesz?” ma swój ciąg dalszy, który brzmi: „Kawy? Herbaty? Soku?”. 
A przecież woda to podstawa. 

woda

Jaki rodzaj wody wybrać? 

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów wód, najprostszy podział to ten na mineralną i źródlaną - czy wiemy jaki rodzaj wody wybrać? 

Wody mineralne

Najpopularniejszą, synonimem wody w butelce, jest woda mineralna. Woda ta pochodzi ze źródeł znajdujących się w głębi ziemi. Przez dziesiątki lat podróżuje ona przez kolejne warstwy skalne przy okazji ulegając zmineralizowaniu. Ilość i rodzaj minerałów w wodzie jest inny w poszczególnych ujęciach, wszystko zależy od położenia geograficznego. Najlepsza do codziennego picia jest woda mineralna średniozmineralizowana – mogą ją pić i mali, i duzi.

Wody źródlane

Drugim najpopularniejszym rodzajem wody źródlana. Ona również pochodzi z pokładów znajdujących się w głębi ziemi, jednak często z płytszych warstw wodonośnych niż wody mineralne i zawiera mniej rozpuszczonych składników.

Wody lecznicze

Kiedyś jeździło się „do wód”, teraz częściej mówimy o SPA lub uzdrowisku. 
I wtedy i dziś są to miejsca w których panuje korzystny dla zdrowia mikroklimat. Wody lecznicze to te, które zawierają zwiększoną zawartość niektórych związków chemicznych. Są one charakterystyczne dla danego regionu i wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Różne wody lecznicze mogą wspierać kurację np. chorób tarczycy, układu krążenia czy cukrzy. Choć lecznicze, to powinny być pite w ograniczonych ilościach, bowiem nawet minerały w nadmiarze mogą nie wpłynąć na nas korzystnie. 

Wody stołowe

Kolejny rodzajem wód spotykanych w naszych domach są wody stołowe, które uzyskuje się poprzez wzbogacanie wód źródlanych w określone składniki mineralne, po to by uzyskać skład zgodny z ich przeznaczeniem. Najczęściej wody te zalecane są dla sportowców czy osób, które pracują w trudnych warunkach termicznych. 

dziewczynka pije wodę
Udostępnij

Przeczytaj także:

  • Oznaki odwodnienia i jego wpływ na funkcje poznawcze organizmu

    Oznaki odwodnienia i jego wpływ na funkcje poznawcze organizmu

    Upał oraz wysiłek fizyczny znacznie zwiększają zapotrzebowanie na płyny. Jeśli nie będziesz dbać o odpowiednie nawodnienie, to możesz doprowadzić do odwodnienia organizmu. Jakie mogą być tego skutki i jak wpływa to na funkcje poznawcze organizmu? Jakie są oznaki odwodnienia, na które warto zwracać uwagę, aby w porę zacząć reagować? Poniżej znajdziesz ważne wskazówki, z których możesz korzystać podczas tropikalnych wakacji, upalnego lata czy intensywnych treningów. 

  • Przepis na lemoniadę truskawkową

    Przepis na lemoniadę truskawkową

    Lemoniada to fantastyczny sposób na zapewnienie sobie naturalnego orzeźwienia i nawodnienie organizmu. Nie każdy jednak jest fanem kwaśnego smaku cytryn. Na szczęście nie oznacza to, że należy rezygnować z tego pysznego, idealnego na lato napoju. Wystarczy postawić na jej inny wariant. Na przykład ten ze słodkimi truskawkami, który przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom. 

  • Nestlé Waters & Premium Beverages prezentuje swój pierwszy Raport Water Regeneration

    Nestlé Waters & Premium Beverages prezentuje swój pierwszy Raport Water Regeneration

    Nestlé Waters & Premium Beverages, producent m.in. Nałęczowianki, w Światowy Dzień Ziemi publikuje swój pierwszy Raport Water Regeneration. Dokument ten podsumowuje dotychczasowe działania firmy w ramach trwającego od 2020 roku Projektu „Water Regenaration”. Projekty i inwestycje ujęte w Raporcie realizowane były w Nałęczowie i okolicznych gminach przy współpracy samorządów lokalnych.