Rodzaje wód w Polsce

Jaką wodę wybrać? Rodzaje wód w Polsce

„Chcesz być zdrowy, młody, nie stroń nigdy od wody”.

Jakie są rodzaje wód?

W Polsce rozróżniamy cztery podstawowe rodzaje wód. Różnią się one nie tylko smakiem, ale i ilością składników mineralnych. W dalszej części artykuły dowiesz się o ich charakterystyce.

Czego się napijesz?

„Chcesz być zdrowy, młody, nie stroń nigdy od wody” – niby stare porzekadło, jednak jest w tym całe wiadro prawdy. Zarówno lekarze jak i dietetycy są zgodni – woda to źródło życia. Powinniśmy jej przyjmować minimum 2 litry dziennie, ponieważ woda pomaga w utrzymaniu prawidłowej regulacji temperatury organizmu. Ilość i jakość wypijanej wody są bardzo ważna, ale czy świadomie wybieramy, którą wodę pijemy?

„Ja piję 4 kawy dziennie, do tego lubię jeszcze soki, przecież w tym jest woda, ze dwa litry dziennie się tego uzbiera” – jak często słyszymy od kogoś ze znajomych czy rodziny podobne wymówki, jak często pytanie: „Czego się napijesz?” ma swój ciąg dalszy, który brzmi: „Kawy? Herbaty? Soku?”. 
A przecież woda to podstawa. 

Obraz
woda

Jaki rodzaj wody wybrać? 

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów wód, najprostszy podział to ten na mineralną i źródlaną - czy wiemy jaki rodzaj wody wybrać? 

Wody mineralne

Najpopularniejszą, synonimem wody w butelce, jest woda mineralna. Woda ta pochodzi ze źródeł znajdujących się w głębi ziemi. Przez dziesiątki lat podróżuje ona przez kolejne warstwy skalne przy okazji ulegając zmineralizowaniu. Ilość i rodzaj minerałów w wodzie jest inny w poszczególnych ujęciach, wszystko zależy od położenia geograficznego. Najlepsza do codziennego picia jest woda mineralna średniozmineralizowana – mogą ją pić i mali, i duzi.

Wody źródlane

Drugim najpopularniejszym rodzajem wody źródlana. Ona również pochodzi z pokładów znajdujących się w głębi ziemi, jednak często z płytszych warstw wodonośnych niż wody mineralne i zawiera mniej rozpuszczonych składników.

Wody lecznicze

Kiedyś jeździło się „do wód”, teraz częściej mówimy o SPA lub uzdrowisku. 
I wtedy i dziś są to miejsca w których panuje korzystny dla zdrowia mikroklimat. Wody lecznicze to te, które zawierają zwiększoną zawartość niektórych związków chemicznych. Są one charakterystyczne dla danego regionu i wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Różne wody lecznicze mogą wspierać kurację np. chorób tarczycy, układu krążenia czy cukrzy. Choć lecznicze, to powinny być pite w ograniczonych ilościach, bowiem nawet minerały w nadmiarze mogą nie wpłynąć na nas korzystnie. 

Wody stołowe

Kolejny rodzajem wód spotykanych w naszych domach są wody stołowe, które uzyskuje się poprzez wzbogacanie wód źródlanych w określone składniki mineralne, po to by uzyskać skład zgodny z ich przeznaczeniem. Najczęściej wody te zalecane są dla sportowców czy osób, które pracują w trudnych warunkach termicznych. 

Obraz
dziewczynka pije wodę
Udostępnij

Przeczytaj także:

 • 5 sportów idealnych do uprawiania w domu

  5 sportów idealnych do uprawiania w domu

  Chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i wysoką sprawnością przez wiele lat? Uprawiaj sport, ponieważ aktywność fizyczna oraz właściwe odżywianie w kluczowy sposób wpływają na ogólny stan organizmu i dobre samopoczucie. W sezonie jesienno-zimowym świetnie sprawdzają się aktywności, które można uprawiać w domu, bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Jakie? Sprawdzamy!

 • Nałęczowianka dba o nawodnienie największych fanów e-sportu w Polsce

  Nałęczowianka dba o nawodnienie największych fanów e-sportu w Polsce

  Nałęczowianka już po raz drugi zadbała o nawodnienie największych fanów e-sportu w Polsce. 9 – 11 lutego pojawiła się jako jedyny partner wodny na kolejnej edycji międzynarodowego turnieju Intel Extreme Masters 2024 w katowickim Spodku. Nałęczowianka przygotowała specjalną strefę, w której można było ugasić pragnienie wodą mineralną lub spróbować smakowych napojów funkcjonalnych Nał+. Ale to nie wszystko – marka zapewniła również wyjątkowe miejsce do relaksu pomiędzy emocjonującymi rozgrywkami oraz możliwość korzystania z innowacyjnego recyklomatu. 

 • Nałęczowianka wprowadza nową, zintegrowaną zakrętkę

  Nałęczowianka wprowadza nową, zintegrowaną zakrętkę

  Dla Nałęczowianki priorytetem jest bezpieczeństwo i komfort naszych konsumentów oraz troska o środowisko naturalne. Dlatego nasze produkty oraz Zakład produkcyjny w Nałęczowie przechodzą badania i audyty celem zapewnienia najwyższej jakości oferowanych produktów. Jako producent wody butelkowanej, podlegamy również różnym wymogom prawnym wynikających z polskiego i europejskiego ustawodawstwa. Przykładem takiego aktu prawnego jest dyrektywa Single Use Plastic (SUP).