Twoja codzienna dawka minerałów

Twoja codzienna dawka minerałów

Woda mineralna pozostawia po sobie w organizmie szereg wartości mających duże znaczenie fizjologiczne.

Jakie są rodzaje wód mineralnych?

Zapewne wielu z nas wydaje się, że woda mineralne jest tylko jedna. Tymczasem rozróżniamy aż trzy rodzaje wód mineralnych. Z dalszej części artykułu dowiesz się na czym polegają różnice oraz do której grupy zalicza się Nałęczowianka.

20 lat długiej podróży

Na terenie wyżyny Lubelskiej, w sąsiedztwie malowniczej przyrody znajduje się Uzdrowisko Nałęczów. 
To właśnie tam wydobywana jest naturalna woda mineralna Nałęczowianka. Zanim jednak trafi ona do sklepów, a następnie do naszych domów nasyca się minerałami podczas 20-letniej podróży przez pokłady skał. Dzięki temu jest ona gwarancją nie tylko naturalnego, świeżego smaku, ale i wysokiej klasy oraz jakości.

Jaki jest skład wody mineralnej oraz na co wpływają poszczególne składniki?

Woda mineralna to woda wydobywana z głębi ziemi, nieskażona bakteriologicznie i wolna od zanieczyszczeń chemicznych. Charakteryzuje się ona zawartością składników mineralnych, które nie pozostają obojętne dla naszego organizmu.

Obraz
img

Składniki mineralne nie są widoczne gołym okiem, dlatego zanim sięgniemy po wodę, warto zapoznać się z jej składem. W skład wody mineralnej wchodzą m.in.:

 • Chlorki - jako składnik kwasów trawiennych w żołądku odgrywają istotną rolę w procesach trawiennych.
 • Fluorki – są składnikiem kości i zębów, wzmacniają szkliwo, zapobiegają występowaniu próchnicy.
 • Wodorowęglany - pomagają utrzymać równowagę kwasową w żołądku i jelitach oraz przyspieszają trawienie.
 • Wapń - bierze udział w budowaniu kości oraz zębów.
 • Potas - jest konieczny do regulacji poziomu wody w komórkach.
 • Sód - jest bardzo ważny m.in. w pracy mięśni.
 • Magnez - jest istotny w budowie kości oraz komórek, zwłaszcza komórek mięśni.

Czym się różnią wody mineralne?

Ciało człowieka składa się w większości z wody. Koniecznie jest więc jej regularne uzupełnianie. Wody zawierające minerały mogą pełnić funkcję profilaktyczną, wspomagając naszą dietę i ułatwiając przemianę materii. Oczywiście wody mineralne różnią się natężeniem minerałów. Wyróżniamy następujące rodzaje wód mineralnych: nisko- , średnio-, wysoko zmineralizowane. Wody średnio zmineralizowane zawierają od 500 do 1500 mg składników mineralnych na litr, dzięki czemu nie naruszają równowagi elektrolitycznej w organizmie. Ogólna zawartość minerałów w Nałęczowiance to: 644 mg/l. Jest więc ona wodą niskosodową, średnio zmineralizowaną, z przewagą wodorowęglanów wapnia i magnezu. Może więc być idealnym towarzyszem naszego dnia.

Obraz
img2
Udostępnij

Przeczytaj także:

 • Zwróć uwagę na odwodnienie u dziecka – zobacz najczęstsze objawy

  Zwróć uwagę na odwodnienie u dziecka – zobacz najczęstsze objawy

  Odwodnienie to stan wynikający z nadmiernej utraty wody i elektrolitów z organizmu. Jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka, uniemożliwiając organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. 

 • 5 sportów idealnych do uprawiania w domu

  5 sportów idealnych do uprawiania w domu

  Chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i wysoką sprawnością przez wiele lat? Uprawiaj sport, ponieważ aktywność fizyczna oraz właściwe odżywianie w kluczowy sposób wpływają na ogólny stan organizmu i dobre samopoczucie. W sezonie jesienno-zimowym świetnie sprawdzają się aktywności, które można uprawiać w domu, bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Jakie? Sprawdzamy!

 • Nałęczowianka dba o nawodnienie największych fanów e-sportu w Polsce

  Nałęczowianka dba o nawodnienie największych fanów e-sportu w Polsce

  Nałęczowianka już po raz drugi zadbała o nawodnienie największych fanów e-sportu w Polsce. 9 – 11 lutego pojawiła się jako jedyny partner wodny na kolejnej edycji międzynarodowego turnieju Intel Extreme Masters 2024 w katowickim Spodku. Nałęczowianka przygotowała specjalną strefę, w której można było ugasić pragnienie wodą mineralną lub spróbować smakowych napojów funkcjonalnych Nał+. Ale to nie wszystko – marka zapewniła również wyjątkowe miejsce do relaksu pomiędzy emocjonującymi rozgrywkami oraz możliwość korzystania z innowacyjnego recyklomatu.