Nalewanie wody do szklanki

Ile wody powinno się pić dziennie?

Prawidłowe nawodnienie organizmu to kwestia kluczowa dla zachowania równowagi w organizmie. Jak dużo wody powinniśmy wypijać w ciągu doby? Czy wodę można przedawkować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Od czego zależy dzienne zapotrzebowanie organizmu na wodę?

To, ile wody powinniśmy pić, jest kwestią zmienną i zależną od wielu czynników m.in. od wieku, płci czy aktywności fizycznej. Oczywiste jest, że więcej płynów wypijamy podczas uprawiania sportu czy upałów. Przy wysokiej temperaturze powietrza i wysokiej wilgotności, zapotrzebowanie na wodę jest jeszcze wyższe. Jednak nie każdy wie, że więcej płynów powinniśmy spożywać również, przebywając na dużych wysokościach oraz podczas mrozów.

Zapotrzebowanie na wodę zależy również od diety. Przykładowo - duża zawartość spożywanego białka wymaga również przyjmowania większej ilości wody. Pragnienie zwiększa się także w wyniku spożycia słonych produktów i sodu oraz alkoholu.

Ile wody dziennie powinien wypijać dorosły człowiek?

Ludzki organizm nie jest w stanie magazynować dużej ilości wody i dlatego musimy stale uzupełniać jej zapasy w organizmie. Jeżeli podaż płynów będzie zbyt mała w stosunku do jej wydatkowania, szybko dojdzie do odwodnienia, które w skrajnych przypadkach jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu.

Na odwodnienie szczególnie narażone są dzieci i seniorzy, którzy odczuwają zmniejszone pragnienie w stosunku do faktycznego zapotrzebowania organizmu.

Ile wody dziennie powinien wypijać dorosły człowiek

Według przyjętych norm dorosły mężczyzna powinien wypijać 2,5 l wody i płynów na dobę. W przypadku kobiet wartość ta wnosi 2 l wody i płynów na dobę. Ile to szklanek? Zwykła szklanka ma zwykle 250 ml, łatwo więc obliczyć, że 1 l wody to około 4 szklanek. Należy pamiętać, że osoby pracujące fizycznie, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią będą mieć wyższe zapotrzebowanie na wodę.

Warto też wiedzieć, że nie tylko niedobór wody jest dla organizmu groźny, ale także jej nadmiar. Skutki „przedawkowania” pojawiają się dość rzadko i dotyczą przede wszystkim przypadków jednorazowego spożycia bardzo dużej ilości płynów.

Jakie są skutki odwodnienia organizmu?

O odwodnieniu możemy już mówić, gdy utrata płynów wynosi powyżej 1%. Może się pojawić wtedy obniżenie wydolności fizycznej, pogorszenie termoregulacji, problemy z koncentracją, gorsze samopoczucie oraz osłabienie.

Jeszcze poważniej sytuacja wygląda w przypadku dzieci. Odwodnienie zbliżonego stopnia (1-2%) powoduje bowiem większy wzrost temperatury ciała.

Przy wyższej utracie wody (rzędu 4%) wydolność fizyczna jest jeszcze gorsza. Dodatkowo może pojawić się drażliwość, wzmożona senność, wzrost temperatury ciała i przyspieszony oddech. Niebezpieczna dla życia jest sytuacja, gdy utrata płynów przekracza 8%.

Niekorzystne dla naszego organizmu jest również odwodnienie przewlekłe, które z czasem może skutkować: suchością skóry i śluzówek (a o za tym idzie zwiększać ryzyko zakażeń), infekcjami układu moczowego, zaparciami, kamicą nerkową oraz zaburzeniami ze strony układu krążenia. Badania naukowe pokazują, że regularne spożywanie zbyt małych ilości płynów może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego.

Jak zatem skutecznie dbać o nawodnienie? Codziennie jedz warzywa i owoce, unikając przy tym picia alkoholu. Butelkę z wodą miej zawsze pod ręką – bez względu na porę roku. Nie czekaj na uczucie pragnienia. Sam jego fakt świadczy już bowiem o lekkim odwodnieniu.

Zapamiętaj!

Płyny spożywaj małymi łykami przez cały dzień. Dzięki temu organizm będzie skutecznie przyswajał wodę, nie obciążając przy tym nadmiernie nerek. 

Udostępnij

Przeczytaj także:

 • Nałęczowianka wprowadza nową, zintegrowaną zakrętkę

  Nałęczowianka wprowadza nową, zintegrowaną zakrętkę

  Dla Nałęczowianki priorytetem jest bezpieczeństwo i komfort naszych konsumentów oraz troska o środowisko naturalne. Dlatego nasze produkty oraz Zakład produkcyjny w Nałęczowie przechodzą badania i audyty celem zapewnienia najwyższej jakości oferowanych produktów. Jako producent wody butelkowanej, podlegamy również różnym wymogom prawnym wynikających z polskiego i europejskiego ustawodawstwa. Przykładem takiego aktu prawnego jest dyrektywa Single Use Plastic (SUP).

 • Prestiżowy certyfikat AWS – dla nałęczowskiej rozlewni

  Prestiżowy certyfikat AWS – dla nałęczowskiej rozlewni

  Certyfikaty AWS przyznawane przez globalną organizację Alliance for Water Stewardship to wyjątkowe wyróżnienie dla marek, które w sposób szczególny dbają o właściwe zarządzanie zasobami wodnymi w swoich fabrykach – z korzyścią zarówno dla całej Ziemi, jak i lokalnych społeczności. Może się nim poszczycić także zakład w Nałęczowie, który podlega pod Nestlé Waters! Dowiedz się więcej o prestiżowej certyfikacji AWS.

 • Twoja codzienna dawka minerałów

  Twoja codzienna dawka minerałów

  Woda mineralna pozostawia po sobie w organizmie szereg wartości mających duże znaczenie fizjologiczne.