Baner 5 sportów, które możesz uprawiać w domu

5 sportów idealnych do uprawiania w domu

Chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i wysoką sprawnością przez wiele lat? Uprawiaj sport, ponieważ aktywność fizyczna oraz właściwe odżywianie w kluczowy sposób wpływają na ogólny stan organizmu i dobre samopoczucie. W sezonie jesienno-zimowym świetnie sprawdzają się aktywności, które można uprawiać w domu, bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Jakie? Sprawdzamy!

Jak aktywność fizyczna wpływa na organizm?

Systematyczne uprawianie sportów niesie za sobą szereg korzyści i to nie tylko związanych z poprawą kondycji oraz ogólnego zdrowia fizycznego. Ruch wzmaga wytwarzanie endorfin, zwanych potocznie hormonami szczęścia, które poprawiają humor i pomagają rozładować stres nagromadzony w ciągu całego dnia. Ponadto sport obniża ryzyko wystąpienia wielu chorób (niektóre nowotwory, cukrzyca typu II, schorzenie serca), wzmacnia system immunologiczny, poprawia jakość snu i wzmacnia organizm.

Ruch wpływa także na utrzymanie prawidłowej masy ciała i pomaga uzyskać lub utrzymać odpowiednią sylwetkę, co często ma bezpośredni wpływ na samopoczucie. Dzięki dużej dawce tlenu dostarczonego w trakcie ćwiczeń mózg zaczyna znacznie lepiej funkcjonować, co wpływa na zdolność zapamiętywania.

Sporty idealne do uprawiania w domu

Gdy nadchodzi sezon jesienno-zimowy, a za oknem szaleje wiatr lub pada deszcz, warto pomyśleć o sportach, które można uprawiać w warunkach domowych.  Wybierz taka formę ruchu, która nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani zbyt dużej przestrzeni. Które sporty świetnie sprawdzą się w domu?

pilates ikona

Pilates

Pilates to zestaw ćwiczeń łączący w sobie elementy innych aktywności fizycznych takich jak balet, joga czy gimnastyka izometryczna. Głównym celem jest rozciągnięcie oraz uelastycznienie wszystkich mięśni. Ten rodzaj ruchu świetnie modeluje sylwetkę, przeciwdziała bólom kręgosłupa i wzmacnia organizm. Z kolei muzyka odtwarzana w trakcie ćwiczeń doskonale relaksuje, pomaga się odprężyć oraz wyciszyć. Do pilatesu potrzebna jest tylko mata lub gruby koc oraz wygodny strój.

joga ikona

Joga

Wywodząca się z filozofii indyjskiej joga to doskonała forma aktywności fizycznej dla ciała i duszy. Świetnie sprawdza się u osób pracujących za biurkiem oraz tych, które nie mają zbyt wiele miejsca na uprawianie sportu. Zarówno klasyczna, jak i oparta na stylu fitness, tzw. power joga, wspiera układ kostny, wzmacnia mięśnie, zapewnia lepszą koordynację ruchową i pomaga redukować stres. Do uprawiania tego sportu wystarczy wygodna mata oraz dobrana muzyka.

rozciąganie ikona

Rozciąganie

Systematyczne rozciąganie poszczególnych partii ciała nie tylko zmniejsza uczucie bólu po innym wysiłku fizycznych, lecz także chroni mięśnie i stawy przed różnymi kontuzjami, zwiększając ich elastyczność. Podobnie jak w przypadku jogi czy pilatesu do rozciągania wystarczy mata, ewentualnie taboret i ściana.

ćwiczenia na brzuch ikona

Ćwiczenia na brzuch

 Silne mięśnie brzucha są nie tylko kluczowe dla ochrony organów wewnętrznych i stabilizacji kręgosłupa, ale także pomagają utrzymać prawidłową postawę oraz zmniejszają ryzyko bólu pleców. Dodatkowo ułatwiają codzienne czynności i pozwalają na efektywniejsze uprawianie sportu, co minimalizuje zmęczenie. Żeby utrzymać w formie mięśnie w tych partiach, warto codziennie wykonywać serię ćwiczeń. Należy też pamiętać o rozgrzewce i późniejszym rozciąganiu. Do tego typu ćwiczeń potrzebna jest grubsza mata oraz rytmiczna i dodająca energii muzyka.

cardio ikona

Cardio

Treningi cardio cieszą się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem, ponieważ doskonale dotleniają organizm i poprawiają pracę układu krążenia. Szybkie, intensywne ćwiczenia aerobowe świetnie modelują sylwetkę i pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Cardio doskonale  sprawdza się zarówno w plenerze, na siłowni, jak i w warunkach domowych. Oprócz maty można również użyć hantli, obciążników, taśmy lub skakanki.

nawodnienie ikona

Pamiętaj o właściwym nawodnieniu

Każda aktywność ruchowa wiąże się ze zwiększoną utratą wody, dlatego w trakcie ćwiczeń koniecznie należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Warto mieć w zasięgu ręki butelkę z wodą. Wygodnym rozwiązaniem jest także napój na bazie wody mineralnej Nałęczowianka NAŁ+ Aktywność z dodatkiem cennego dla organizmu magnezu. Jej przyjemny, delikatny jabłkowy smak będzie przyjemnym uzupełnieniem radości z wykonywanych ćwiczeń.

Udostępnij

Przeczytaj także:

 • Zwróć uwagę na odwodnienie u dziecka – zobacz najczęstsze objawy

  Zwróć uwagę na odwodnienie u dziecka – zobacz najczęstsze objawy

  Odwodnienie to stan wynikający z nadmiernej utraty wody i elektrolitów z organizmu. Jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka, uniemożliwiając organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. 

 • Nałęczowianka dba o nawodnienie największych fanów e-sportu w Polsce

  Nałęczowianka dba o nawodnienie największych fanów e-sportu w Polsce

  Nałęczowianka już po raz drugi zadbała o nawodnienie największych fanów e-sportu w Polsce. 9 – 11 lutego pojawiła się jako jedyny partner wodny na kolejnej edycji międzynarodowego turnieju Intel Extreme Masters 2024 w katowickim Spodku. Nałęczowianka przygotowała specjalną strefę, w której można było ugasić pragnienie wodą mineralną lub spróbować smakowych napojów funkcjonalnych Nał+. Ale to nie wszystko – marka zapewniła również wyjątkowe miejsce do relaksu pomiędzy emocjonującymi rozgrywkami oraz możliwość korzystania z innowacyjnego recyklomatu. 

 • Nałęczowianka wprowadza nową, zintegrowaną zakrętkę

  Nałęczowianka wprowadza nową, zintegrowaną zakrętkę

  Dla Nałęczowianki priorytetem jest bezpieczeństwo i komfort naszych konsumentów oraz troska o środowisko naturalne. Dlatego nasze produkty oraz Zakład produkcyjny w Nałęczowie przechodzą badania i audyty celem zapewnienia najwyższej jakości oferowanych produktów. Jako producent wody butelkowanej, podlegamy również różnym wymogom prawnym wynikających z polskiego i europejskiego ustawodawstwa. Przykładem takiego aktu prawnego jest dyrektywa Single Use Plastic (SUP).