Co to jest PET?
PET, czyli politereftalan etylenu to bezpieczne i odporne tworzywo sztuczne, które w pełni podlega procesowi recyklingu. Wykorzystywane między innymi jako opakowanie do wody butelkowanej.
Opakowania PET w pełni nadają się do recyklingu. Ich zbiórka, sortowanie i przetwarzanie jest możliwe w praktyce na dużą skalę, co może przyczynić się do ochrony naszego środowiska.
Nasza firma zobowiązała się, że do 2025 roku 50% PET w naszych butelkach będzie pochodzić z recyklingu.
Jak powstaje plastik PET z recyklingu (rPET)?

Jeżeli butelkę PET wyrzucimy do odpowiedniego kosza, może ona zostać przekazana do zakładu przetwórczego w celu recyklingu. Dzięki temu może powstać nowy materiał – rPET.
Zużyte butelki PET przeznaczone do przetworzenia najpierw są oddzielane od innych odpadów, wstępnie sortowane według koloru i prasowane w bele. Następnie trafiają do zakładu zajmującego się recyklingiem, gdzie:
- maszyna zwana rozdrabniaczem rozrywa dostarczone bele,
- butelki podlegają ponownemu sortowaniu według koloru (ręcznie lub automatycznie),
- usuwane są etykiety oraz zanieczyszczenia,
- butelki i nakrętki zostają pocięte na małe kawałki zwane płatkami, są także myte,
- płatki umieszczane są w zbiorniku z wodą, gdzie płatki z butelek PET oddzielają się od płatków z nakrętek. Oba rodzaje plastiku nadają się do recyklingu, ale poddawane są innym procesom,
- płatki PET zostają wysuszone i po nagrzaniu wytłoczone w długie, rurkowate nici. Następnie są chłodzone i cięte do postaci granulatu,
- granulat poddawany jest rygorystycznym badaniom pod względem jakości i bezpieczeństwa,
- a następnie transportowany jest do innych firm, które wytwarzają z niego nowe produkty, ubrania czy opakowania – np. nowe butelki PET.
Pamiętaj, że butelka niewyrzucona do odpowiedniego pojemnika najprawdopodobniej trafi na wysypisko odpadów i już nigdy nie będzie możliwe jej przetworzenie!

Zobowiązaliśmy się, że do 2025 roku 50% PET
w naszych butelkach będzie pochodzić z recyklingu.
Czym jest drugie
życie butelki?

Butelkę PET można powtórnie przetworzyć, a z materiału z recyklingu stworzyć nową butelkę, zabawkę, a nawet ubranie.
Oto kilka przykładów, w jaki sposób można wykorzystać PET z recyklingu:



Plastik PET z recyklingu (rPET) to wyjątkowy materiał, który służy m.in. do produkcji butelek, ale nie tylko! Jak już wiesz, jest lekki i wytrzymały, więc można go stosować w produkcji niektórych rodzajów tkanin. RPET – zanim zostanie zatwierdzony do użycia – przechodzi szereg rygorystycznych badań, dzięki czemu mamy pewność, że jest bezpieczny i można go również wykorzystać do produkcji zabawek dla najmłodszych czy jako opakowanie dla wody mineralnej.

Nie zapominajmy również o przedmiotach codziennego użytku, które mogą powstać przy wykorzystaniu rPET.

Do produkcji bluzy z polaru potrzeba materiału
z ok. 35 butelek PET.
Jakie są korzyści
z recyklingu PET?
Przede wszystkim chronimy środowisko:
- zmniejszamy ilości odpadów na wysypiskach,
- chronimy zasoby naturalne planety,
- ograniczamy zużycie energii i emisję dwutlenku węgla.
Dzięki przetwarzaniu butelek PET mniej ingerujemy w środowisko naturalne, ponieważ nowym surowcem staje się wcześniej wyprodukowany plastik.
Recykling jednej tony materiału PET zaoszczędza*:
*Dane pochodzące od Citeo, francuskiej instytucji zajmującej się gospodarką odpadami (dane dla Francji).
Czy recykling butelki rPET może trwać w nieskończoność?
Teoretycznie PET można poddawać recyklingowi nieograniczoną ilość razy, gdyż producenci łączą określoną ilość materiału z recyklingu z nowym tworzywem, aby zachować odpowiednie właściwości. Natomiast gdyby butelki powstawały wyłącznie z PET z recyklingu, mogłyby być przetwarzane nawet pięć razy przy zastosowaniu obecnych technologii.
Nasza firma angażuje się dodatkowo w różne inicjatywy, których celem jest m.in.: rozwinięcie następnej generacji PET pozyskiwanego ze źródeł biologicznych, stworzenie butelki biodegradowalnej w morzu czy opracowanie nowych technologii recyklingu, które pozwolą na nieograniczony recykling butelek PET.
Dlaczego jest tak mało butelek z tworzywa rPET?
Największym wyzwaniem jest pozyskanie odpowiedniej ilości rPET wysokiej jakości, który będzie spełniać wszystkie rygorystyczne normy dla materiałów mających kontakt z żywnością.

Aby butelki PET miały szansę na „drugie życie”, najpierw muszą trafić do odpowiedniego kosza na tworzywa sztuczne (najczęściej jest on żółtego koloru).
A co ja mogę zrobić?
Możesz zacząć od segregacji odpadów – pamiętaj, aby butelka PET miała szansę na „drugie życie” dzięki recyklingowi, najpierw musi trafić do odpowiedniego kosza na odpady z tworzyw sztucznych (najczęściej jest to żółty kosz).
Mamy też kilka innych pomysłów i EKO porad, z których możesz skorzystać.
PORADA 1# Odpowiednio segreguj odpady
Najczęściej spotykanym systemem segregacji odpadów jest poniższy z podziałem na kolorowe kosze:
-
Żółty kosz
żółty – na metal i tworzywa sztuczne (np. butelki PET),
-
Niebieski kosz
niebieski – na papier (aczkolwiek zużyte papierowe ręczniki czy chusteczki powinny trafić nie do niebieskiego, a do szarego kosza),
-
Zielony kosz
zielony – na szkło (np. słoiki, butelki),
-
Brązowy kosz
brązowy – na odpady bio (np. obierki i resztki z owoców i warzyw),
-
Szary kosz
szary – na odpady zmieszane, nienadające się do recyklingu (co ciekawe – to właśnie tutaj, a nie do kosza na szkło, powinny trafiać naczynia szklane i ceramiczne!).
PORADA 2# Odkręć, opróżnij, zgnieć i posegreguj!
Zgnieciona butelka to do 80% więcej wolnego miejsca w koszu lub worku. Dzięki temu Ty rzadziej wynosisz odpady, a samochód odbierający odpady może wykonać mniej kursów (i dzięki temu emitować mniej CO2!). Pamiętaj – zawsze wyrzucaj butelkę PET do właściwego pojemnika – najczęściej jest on koloru żółtego. Dzięki temu butelka może zostać ponownie przetworzona!
PORADA 3# Rozmawiaj
Rozmowa jest ważna! Nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę z tego, że plastik nadaje się do recyklingu. Uświadamiając innych możesz przyczynić się do zwiększenia wykorzystania rPET w nowych produktach!
PORADA 4# Oszczędzaj wodę
Woda to drogocenny surowiec. Można ją oszczędzać na różne sposoby:
- możesz wziąć prysznic zamiast kąpieli,
- naczynia warto myć w napełnionym zlewie, zamiast pod bieżącą wodą,
- jeśli to możliwe, warto korzystać ze zmywarki – część z nich ma również tryby ekologiczne.
PORADA 5# Nie zanieczyszczaj środowiskaj
Substancji takich jak farby, lakiery czy rozpuszczalniki nie można wylewać do kanalizacji. Warto również wybierać środki czystości, które są bezpie-czne dla środowiska.
PORADA 6# Bądź aktywny!
Dowiedz się, czy w miejscu, w którym mieszkasz, organizowane są aktywności związane np. ze sprzątaniem środowiska – to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu!
Pamietaj, że wiele zależy od indywidualnego podejścia.
Dziękujemy, że jesteś dociekliwy.
Miej pragnienie na zmiany!